Moto Global Polska Motory Motocykl elektryczny – 5 zalet

Motocykl elektryczny – 5 zalet


elektryczny motocykl

Krótka historia

Koncepcja motocykli elektrycznych sięga lat 90-tych XIX wieku, mniej więcej w tym samym czasie, kiedy powstał pierwszy motocykl spalinowy. Kilku producentów włączyło się w trend motocykli elektrycznych, ale było ich niewielu. W ciągu ostatniego stulecia motocykle elektryczne nie były niczym więcej niż niszą na rynku. Ale teraz, dzięki postępowi technologicznemu i zwiększonemu naciskowi na czynniki środowiskowe, motocykle elektryczne odnotowują gwałtowny wzrost popularności i wygląda na to, że wkrótce będą dzielić światło reflektorów z konwencjonalnymi motocyklami.

Trendy rynkowe

Trendy rynkowe.
„Rynek elektrycznych skuterów i motocykli został wyceniony na 2 mld USD w 2020 roku i przewiduje się, że do 2026 roku osiągnie 3,5 mld USD” – wynika z badania przeprowadzonego przez Mordor Intelligence. Rynek motocykli elektrycznych odnotowuje znaczny wzrost ze względu na zwiększone zainteresowanie i potrzebę zrównoważonego, przyjaznego dla środowiska transportu w połączeniu z korzystnymi inicjatywami rządowymi. Ponieważ ceny paliw i energii wciąż rosną, motocykliści szukają bardziej elektrycznych i energooszczędnych opcji.

Najwięksi producenci motocykli zwrócili uwagę na ten trend. Tam, gdzie w przeszłości motocykle elektryczne były w dużej mierze prowadzone przez mniejsze firmy, konwencjonalne firmy motocyklowe wypuszczają teraz swoje własne motocykle elektryczne. Motocykl Harley Davidson LiveWire jest pierwszą elektryczną propozycją tego legendarnego producenta i może być zapowiedzią kolejnych. Ten nowy motocykl elektryczny spotyka się z pochwałami i entuzjazmem motocyklistów z całego świata. Inne giganty motoryzacyjne, takie jak BMW i Honda, również ogłosiły plany wkroczenia na arenę motocykli elektrycznych.

Ten ostatni wzrost sprzedaży i produkcji motocykli elektrycznych jest dobrym znakiem dla przyszłości zrównoważonego transportu. Firmy motoryzacyjne wykorzystują to, co kiedyś było niszą rynkową, która istniała od początku produkcji motocykli, a konsumenci są chętni do zakupu.

Istnieją elektryczne wersje każdego pojazdu, od motocykli i skuterów po samochody, ciężarówki i SUV-y. Electra Meccanica oferuje nawet unikalne podejście do EV z ich SOLO electric trike. Niektóre z najlepszych producentów motocykli elektrycznych obejmują dziś Energica Motor Company, Lightning Motorcycle i Zero Motorcycles.

Popularne modele motocykli elektrycznych:

  • Harley Davidson LiveWire
  • Energica EVA EsseEsse9
  • CAKE Kalk&
  • Zero SR
  • Damon HyperSport Pro

Teraz być może zastanawiasz się, co sprawia, że motocykle elektryczne są tak wyjątkowe. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co wyróżnia motocykle elektryczne i jakie zalety mogą mieć te różnice.

Zalety motocykli elektrycznych vs motocykli standardowych

Czym różni się motocykl elektryczny od tego, który jest napędzany paliwem?

  • Emisje: Wykorzystując energię elektryczną do zasilania swoich motocykli, kierowcy motocykli elektrycznych nie emitują żadnych spalin, które przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza. Usunięcie benzyny, oleju i spalania z równania czyni motocykle elektryczne znacznie bardziej przyjaznym dla środowiska wyborem dla motocyklistów.
  • Konserwacja: W porównaniu z konwencjonalnymi motocyklami, motocykle elektryczne są znacznie łatwiejsze w utrzymaniu. Motocykle elektryczne mają znacznie prostszą konstrukcję bez oleju i systemu chłodzenia, więc jest znacznie mniej rzeczy, które wymagają konserwacji i mniej rzeczy, które mogą potencjalnie pójść źle.
  • Moment obrotowy i moc: Motocykle elektryczne mają naprawdę imponujący moment obrotowy i mogą osiągnąć moc szczytową niemal natychmiast od 0. Oznacza to, że motocykle elektryczne są w stanie osiągnąć maksymalną prędkość znacznie szybciej niż motocykle spalinowe, chociaż konwencjonalne motocykle nadal będą w stanie osiągnąć większą prędkość.
  • Prędkość: Motocykle zasilane gazem są w stanie osiągnąć wyższe prędkości niż silniki elektryczne, ale to nie znaczy, że motocykle elektryczne są powolne. Zarówno motocykle elektryczne jak i gazowe mogą osiągnąć prędkość ponad 322km/h, co powinno być więcej niż wystarczające dla większości kierowców.
  • Cena: Motocykle elektryczne, średnio, mają wyższą cenę niż motocykle gazowe. Jednak ta dodatkowa gotówka z góry może się opłacić w dłuższej perspektywie. Motocykle elektryczne są znacznie tańsze w zasilaniu, ponieważ trzeba je tylko ładować, a nie napełniać benzyną. Koszt utrzymania motocykli gazowych może również sumować się przez lata i ostatecznie kosztować więcej niż motocykl elektryczny.

Zalety elektrycznych motocykli

elektryczny motocykl zalety

Wiele z różnic, które odróżniają motocykle elektryczne od konwencjonalnych, jest również tym, co daje im przewagę. Oto powody, dla których wielu motocyklistów decyduje się na jazdę elektryczną:

Łatwiejsze do utrzymania

Jeśli nie znasz się na mechanice utrzymania motocykla lub onieśmiela cię pomysł spędzania godzin w garażu na pracy przy motocyklu, to motocykle elektryczne są świetnym wyborem.

Motocykle zasilane bateriami nie zawierają oleju, systemów chłodzenia i innych elementów wymaganych przez silnik spalinowy. Oznacza to, że jest znacznie mniej rzeczy, które wymagają konserwacji, aby mieć prawidłowo funkcjonujący motocykl. Jeśli prostota i łatwość użytkowania są dla Ciebie priorytetem, to motocykl elektryczny jest drogą do celu.

Bardziej opłacalne

Jak wspomniano wcześniej, motocykle elektryczne same w sobie mają tendencję do kosztowania więcej niż ich konwencjonalne odpowiedniki. Jednak mogą one szybko nadrobić tę różnicę cenową, oszczędzając pieniądze na inne sposoby.

Używając Harleya Davidsona LiveWire jako przykładu, pełne naładowanie baterii i przejechanie jej w pełnym zakresie 200 km będzie kosztowało Cię około 10zł. Zasadniczo, pełny „bak” na motocyklu elektrycznym kosztuje mniej niż jeden galon gazu. Możesz również wziąć pod uwagę koszty wymiany oleju, płynu chłodzącego i różnych innych aspektów konserwacji, które sumują się w konwencjonalnych motocyklach.

Dzięki większej liczbie stacji ładowania pojawiających się w całym kraju, motocykle elektryczne stają się teraz popularne również w motocyklowych podróżach drogowych. Motocykle zasilane bateriami pomagają kierowcom oszczędzać pieniądze podczas pokonywania dużych odległości.

Redukcja hałasu

Prawdopodobnie słyszałeś głośny ryk silników spalinowych na ulicach i autostradach. Dla niektórych może to być ekscytujący argument przemawiający za posiadaniem konwencjonalnego motocykla. Dla innych może to być czynnik zniechęcający ich do jazdy pojazdem, który w przeciwnym razie chcieliby posiadać. Na szczęście dla nich, motocykle elektryczne są zasadniczo ciche. Zmniejszony poziom hałasu tych motocykli sprawia, że są one bardziej dostępne dla osób dojeżdżających do pracy i kierowców, którzy mieszkają w spokojniejszych miejscach lub po prostu szukają cichej jazdy.

Przyjazny dla środowiska

Jedną z największych zalet motocykli elektrycznych i ogólnie pojazdów elektrycznych jest to, że nie emitują one żadnych szkodliwych substancji. Pojazdy zasilane bateriami zabiorą Cię z punktu A do punktu B (i wszędzie pomiędzy) bez spalin przyczyniających się do powstawania smogu lub emisji dwutlenku węgla. Każdego roku coraz więcej osób stara się zmniejszyć swój ślad węglowy, a jazda z napędem elektrycznym jest jednym z najskuteczniejszych sposobów, aby to zrobić.

Łatwość użytkowania

Motocykle elektryczne są wyjątkowo proste w obsłudze. Wystarczy go włączyć, przekręcić przepustnicę i już można ruszać. W motocyklu elektrycznym można osiągać najwyższe prędkości bez konieczności zmiany biegów i innych komplikacji, które występują w motocyklach gazowych z manualną skrzynią biegów.