Moto Global Polska Akcesoria Jak czyścić kask motocyklowy?

Jak czyścić kask motocyklowy?


Jak czyścić kask motocyklowy

Zaśpiewajmy pieśń pochwalną naszym kaskom motocyklowym! Ich głównym celem jest poświęcenie się, aby chronić nasze głowy. Kiedy uderzysz się w głowę, ich zewnętrzna skorupa zgniata się, aby rozłożyć i zmniejszyć siłę uderzenia, a miękka wyściółka EPS ściska się, aby złagodzić siły G, zanim dotrą one do twojego delikatnego mózgu. Ale to nie wszystko, co robią kaski. Chronią Cię przed otarciami podczas zjazdu, utrzymując Twoją twarz w ładnym stanie, a także absorbują wszelkiego rodzaju małe uderzenia, od soczystych lub kłujących owadów po kamyki, które tylna, lepka opona Twojego kolegi kopie na wysokość twarzy. Od wewnątrz, ich wyściółka pomaga utrzymać komfort poprzez odprowadzanie potu, a jednocześnie robi wszystko, aby ograniczyć hałas i chronić słuch.

Wszystko to oznacza, że należy dbać o pokrywę, która dba o Ciebie. Zewnętrzna część powinna być regularnie czyszczona i polerowana. Szczególną uwagę należy poświęcić delikatnym powierzchniom, zwłaszcza wizjerowi. Wnętrze ma swoje własne potrzeby. Ze względu na intymny kontakt z twarzą i skórą głowy, wyściółka wchłania olejki i pot, co prowadzi do powstawania okropnego funku z kasku. Jednak przy odrobinie miłości możesz utrzymać swój kask wyglądający i pachnący przez lata, przedłużając żywotność najważniejszego – i często najdroższego – elementu wyposażenia ochronnego wielu motocyklistów.

Czyszczenie zewnętrzne

Jeśli chodzi o zewnętrzną stronę kasku, istnieją dwa poziomy czyszczenia. Pierwszy to szybkie czyszczenie/przetarcie po jeździe. Drugi, nazywamy głębokim czyszczeniem, które wykonujesz kilka razy w sezonie.

Aby utrzymać kask w czystości i nie pozwolić martwym insektom stwardnieć i ewentualnie wytrawić się w wykończeniu kasku, zalecamy szybkie czyszczenie po jeździe. Często wystarczy zmoczyć ręcznik papierowy lub ściereczkę z mikrofibry i położyć go na kasku na minutę lub dwie, aby zmiękczyć zanieczyszczenia. Następnie użyj szmatki/ręcznika lub dwóch, aby delikatnie wyszorować powierzchnię, aż będzie błyszcząca. Uporczywą skorupę można usunąć za pomocą środka czyszczącego przeznaczonego do motocykli. Nie używaj ostrych środków chemicznych. Płyn do mycia okien i płyn do naczyń są zbyt silne, aby używać ich na kasku. Zwłaszcza płyn do mycia szyb może wysuszyć i przyspieszyć starzenie się powierzchni kasku. Jeśli spytasz ludzi, którzy zajmują się konserwacją kasków na co dzień, takich jak Arai czy Shoei, powiedzą ci, że używają po prostu wody i smaru.

Głębokie czyszczenie kasku zaczyna się w podobny sposób, od umieszczenia ciepłych, mokrych ściereczek z mikrofibry na zewnętrznej powierzchni kasku, aby zmiękczyć brud. Zacznij od zdjęcia daszka. Wypierzemy go osobno. Jeśli kask jest bardzo brudny, na przykład pokryty błotem kask terenowy, nie bój się trzymać go pod bieżącą wodą, aby spłukać największe kawałki brudu (pamiętaj, aby najpierw usunąć wszelkie urządzenia elektroniczne, takie jak komunikatory na kasku). Wycieranie nagromadzonego brudu z kasku – nawet mokrą ściereczką – może porysować wykończenie. Nie martw się, jeśli zamoczysz wnętrze kasku, wyschnie i możesz wspomóc je wentylatorem (nigdy suszarką do włosów).

Używając ściereczek z mikrofibry namoczonych w wodzie i łagodnym roztworze mydła (szampon dla dzieci działa świetnie), wytrzyj brud. Często płucz ściereczkę. Zanieczyszczenia w otworach wentylacyjnych lub uszczelkach daszka można usunąć szczoteczką do zębów o miękkim włosiu lub końcówką Q-Tip. Gdy powierzchnia kasku jest już czysta, osusz ją czystą ściereczką z mikrofibry. Jeśli chcesz mieć pewność, że kask będzie łatwiejszy do czyszczenia w przyszłości, możesz nałożyć na niego warstwę wosku carnauba lub zrobić to w sprayu.

Delikatny wizjer

Przyłbica jest traktowana w szczególny sposób, ponieważ niektórzy producenci stosują specjalne powłoki na jej wnętrzu, aby zapobiec zaparowaniu, a czyszczenie jej ostrymi środkami chemicznymi może sprawić, że będzie bezużyteczna. Przy ciepłej pogodzie i łagodnym mydle na palcach zmocz wizjer, a następnie wyczyść go jak najlżejszym dotykiem. Spłucz go ciepłą wodą i osusz czystą ściereczką z mikrofibry.

Jeśli Twoja osłona twarzy jest wyposażona w Pinlock Visor, będziesz chciał ją umyć w ten sam sposób, ale będziesz musiał jeszcze bardziej uważać na łatwą do zarysowania powierzchnię Pinlocka. Nie należy jednak suszyć go ściereczką. Nadmiar wody można zdmuchnąć suszarką do włosów ustawioną na zimno, a następnie pozostawić do wyschnięcia na powietrzu przed ponownym zamontowaniem na osłonie twarzy.

Odmłodzenie wnętrza

Najłatwiejszym sposobem czyszczenia wnętrza kasku jest wyjęcie wyściółki i wkładki (jeśli to możliwe) i umieszczenie ich w siatkowej torbie na ubrania. Następnie włóż go do pralki na najbardziej delikatnym ustawieniu i wypierz w Woolite. Natychmiast wyjmij go z pralki i pozwól mu wyschnąć na powietrzu. Jeśli chcesz to przyspieszyć, użyj wentylatora, aby przedmuchać go powietrzem. Nigdy nie używaj suszarki do włosów, ponieważ może ona uszkodzić kleje łączące wyściółkę i podszewkę.

Czyszczenie kasku motocyklowego

Jeśli nie możesz zdjąć wyściółki kasku, możesz nadal czyścić jego wnętrze, ale suszenie potrwa znacznie dłużej. Potrzebne będą czyste ściereczki i miska z ciepłą wodą z łagodnym mydłem. Usuń wszystkie elementy wyściółki, które możesz. Usuń również wszelką elektronikę, jak np. system komunikacji. Następnie za pomocą szmatki z mydłem zacznij szorować wnętrze kasku po kolei. Nie bój się nasycić wyściółki podczas szorowania. Po wyczyszczeniu każdej sekcji, wyszoruj ją czystymi szmatkami nasączonymi czystą, ciepłą wodą. Chcesz pozbyć się całego mydła z wyściółki i wkładki. Nie bój się naprawdę nasycić wyściółkę czystymi, mokrymi szmatami w ostatnim etapie.

Aby wysuszyć wnętrze kasku, naciśnij wyściółkę i wkładkę czystymi, suchymi szmatkami, aż woda przestanie wypływać. Następnie umieść kask w miejscu o dobrej cyrkulacji powietrza, aby wyschnął. Producenci kasków zalecają, aby nie pozostawiać ich na słońcu, aby przyspieszyć proces. Zamiast tego postaw kask przed wentylatorem, aby zwiększyć nad nim przepływ powietrza.

Na koniec słowo ostrzeżenia na temat wnętrz kasków. Używaj tylko środków czyszczących, które są specjalnie produkowane do kasków, ale uważaj, niektóre środki czyszczące są przeznaczone tylko do zewnątrz. Upewnij się więc, że masz odpowiedni typ środka czyszczącego. My bardzo lubimy Motorex Helmet Cleaner. Nie daj się też skusić na dezodoryzację poprzez przetarcie wnętrza arkuszami do suszenia. Może to ładnie pachnie, ale te środki do zmiękczania tkanin zawierają substancje chemiczne, które mogą podrażniać skórę w skoncentrowanej formie, w jakiej znajdują się na arkuszach.

Jeśli zadbasz o wnętrze i zewnętrzną stronę swojego kasku, możesz zachować jego nowy wygląd przez wiele lat. Z pewnością nie chcemy jeździć w szczurowatym kasku i jesteśmy pewni, że nikt nie chce trzymać głowy w takim, który pachnie jak stare skarpetki. Idź naprzód i wyczyść swój kask już dziś.