Fascynują Cię motocykle, ale nie wiesz, jak zacząć? Nauka jazdy na motocyklu jest o wiele łatwiejsza, niż się większości ludzi wydaje. Motocykle nie są wielkimi, skomplikowanymi maszynami, których opanowanie wymaga biegłości. Zasadniczo są to po prostu rowery z silnikami i każdy może nauczyć się na nich jeździć.
Jeśli umiesz jeździć na rowerze, masz już przewagę w nauce jazdy na motocyklu. Wiesz, jak zachować równowagę na dwóch kołach, a równowaga jest kluczem do jazdy na motocyklu. Następnie musisz się nauczyć, jak kontrolować biegi i prędkość, jak skręcać i hamować oraz jak nauczyć się bezpiecznej jazdy. Jeśli nie jeździłeś na rowerze, nie martw się. Opanowanie równowagi nie zajmie ci dużo czasu.
JAK JEŹDZIĆ NA MOTOCYKLU DLA POCZĄTKUJĄCYCH: WYKONAJ TE 6 PROSTYCH KROKÓW
Jeśli jesteś zupełnie początkujący, nauka jazdy na motocyklu może być na początku nieco onieśmielająca. Nie jesteś sam: większość nowych motocyklistów odczuwa lekki niepokój przed swoimi pierwszymi próbami. To zupełnie naturalne, że czujesz się trochę roztrzęsiony, kiedy po raz pierwszy przekładasz nogę przez siodło. Nie pozwól jednak, by strach wziął górę. Nauka jazdy konnej może być przyjemna! Kiedy opanujesz podstawy, szybko zaczniesz czerpać prawdziwą radość z jazdy na motocyklu. Przewidujemy, że będziesz beznadziejnie uzależniony i możesz całkowicie zrezygnować z samochodów… ale to temat na inny raz.
KROK 1: PRZYGOTUJ SIĘ
Po pierwsze: jazda na motocyklu wiąże się z pewnym ryzykiem. Twoim zadaniem jest zminimalizowanie tego ryzyka w jak największym stopniu. Aby to zrobić, będziesz potrzebował odpowiedniego sprzętu motocyklowego, który zapewni Ci ochronę w razie wypadku.
Nawet jeśli jest to Twoja pierwsza lekcja, przygotuj się. Załóż kask, rękawice, solidne buty zakrywające kostki, spodnie i kurtkę motocyklową. Jeśli nie jesteś pewien, jaki rodzaj jazdy będziesz najczęściej uprawiał po uzyskaniu prawa jazdy – na drodze, w terenie, adventure, street, enduro – trzymaj się podstaw. Na początek sprawdzą się kevlarowe lub dyneemowe – wzmocnione dżinsy i kurtki motocyklowe, tkaniny odporne na ścieranie lub pancerny sprzęt motocyklowy.
KROK 2: WYBIERZ SWÓJ MOTOCYKL
Jaki rower powinieneś wybrać, jeśli dopiero uczysz się jeździć? Marka i model nie mają w tym momencie większego znaczenia. To, na co powinieneś zwrócić uwagę, to stosunek masy i mocy. Jako osoba początkująca, która uczy się jeździć na motocyklu po raz pierwszy, chcesz mieć coś lekkiego i łatwego w obsłudze. W miarę postępów będziesz mógł przejść do większych, cięższych i mocniejszych motocykli. Na razie wybierz coś niskiego, lekkiego i w przedziale 250-650 cm3.
Nie ma czegoś takiego jak motocykl dla początkujących – każdy motocykl może być Twoim pierwszym motocyklem. Jeśli jednak możesz, spróbuj po prostu usiąść na motocyklu, który Ci się podoba, zobaczyć, jakie są jego odczucia, i porównać go z kilkoma innymi maszynami. Gdy przełożysz nogę przez siodełko, sprawdź, czy możesz wygodnie postawić obie stopy. Czy motocykl jest zrównoważony? Czy możesz łatwo na niego wsiąść, zsiąść i postawić go na stojaku bocznym? Czy odpowiada Ci pozycja, w której siedzisz?
Najwygodniejszą, wyprostowaną pozycję siedzącą mają zazwyczaj rowery uliczne, dirtowe i adventure. Motocykle sportowe wymagają pochylenia się do przodu.
Oprócz siedzenia na motocyklu, który lubisz, aby sprawdzić, czy czujesz się komfortowo, spróbuj też poruszać nim w przód i w tył. Postaw go na podpórce i podpórce centralnej, a następnie trochę nim pokręć. Powinieneś być w stanie łatwo obsługiwać motocykl zarówno w siodle, jak i poza nim.
Dzięki temu podstawy jazdy na motocyklu będą przychodziły o wiele bardziej naturalnie – i szybciej. Pamiętaj, że nie chodzi o mięśnie, ale o równowagę. Nauka podstaw będzie o wiele łatwiejsza na lżejszym motocyklu. Kiedy staniesz się bardziej doświadczonym i pewnym jeźdźcem, zawsze możesz zacząć szukać mocniejszych i większych maszyn.
KROK 3: NAUCZ SIĘ HAMOWAĆ
Teraz, gdy już siedzisz na swoim motocyklu, nadszedł czas, by go uruchomić. Ale zanim będziesz mógł ruszyć, musisz wiedzieć, jak hamować. Pedał po prawej stronie to hamulec tylny, a dźwignia na prawej kierownicy to hamulec przedni. Aby zwolnić lub całkowicie się zatrzymać, używaj obu hamulców równomiernie i zawsze upewniaj się, że naciskasz na tylny hamulec i delikatnie i stopniowo pociągasz za dźwignię przedniego hamulca.
Delikatnie stukaj w pedał hamulca tylnego i powoli zaciągaj dźwignię hamulca przedniego, aby opanować hamowanie kontrolowanym, płynnym ruchem, a nie szarpaniem roweru. Przećwicz hamowanie, gdy rower stoi w miejscu: przetocz się lekko do przodu, a następnie naciśnij tylny hamulec, aby wyczuć jego działanie. Powtórz tę czynność z hamulcem przednim i spróbuj znaleźć taki punkt, w którym hamulce się zaciągają, ale nie chwytają tarcz kół zbyt gwałtownie.
KROK 4: SPRZĘGŁO I PRZEPUSTNICA
Teraz, gdy czujesz się pewnie w kwestii hamowania, czas na uruchomienie roweru i naukę obsługi. Zmiana biegów jest tym, co najbardziej przeraża początkujących motocyklistów, ale w rzeczywistości nauka zmiany biegów jest dużo łatwiejsza, niż myślisz. Motocykle mają zazwyczaj pięć biegów: pierwszy to bieg dolny, następnie zmieniasz bieg na neutralny, drugi, trzeci, czwarty i piąty.
Aby włączyć biegi, musisz pociągnąć za dźwignię sprzęgła. Aby ruszyć, pociągnij za dźwignię sprzęgła, włącz pierwszy bieg, a następnie delikatnie ruszaj przepustnicą, zwalniając jednocześnie sprzęgło (tak jak w samochodzie!). Kiedy motocykl zacznie się poruszać, delikatnie wypuść sprzęgło, dodając jednocześnie trochę gazu. Kiedy osiągniesz wyższe obroty, wciśnij do końca dźwignię sprzęgła, zwolnij przepustnicę i włącz drugi bieg. Aby zwolnić, zmieniaj biegi aż do pierwszego, a po zatrzymaniu się wciśnij neutralny. Powtarzaj tę czynność, aż stanie się ona drugą naturą!
KROK 5: OBRACANIE
Kiedy uczysz się jeździć na motocyklu, opanowanie sterowania jest największą lekcją. Kiedy już to opanujesz, możesz zacząć uczyć się pozostałych podstaw, a jedną z najważniejszych rzeczy, które musisz opanować, jest skręcanie. Jazda na rowerze po linii prostej to jedno, ale co z zakrętami, zawracaniem i piruetami na parkingu?
Aby utrzymać stabilność roweru na zakrętach, nie polegaj wyłącznie na skręcaniu kierownicą. W trakcie pokonywania zakrętu rower będzie się w nim lekko pochylał, a Ty musisz pochylać się razem z nim. Nie walcz z rowerem, ale raczej podążaj za jego ruchem. Pamiętaj, żeby trzymać przepustnicę na stałym poziomie i zawsze patrzeć w kierunku, w którym jedziesz. Patrzenie przez zakręt pomaga zachować równowagę i kierować rowerem w pożądanym kierunku.
KROK 6: PRAKTYKA, PRAKTYKA, PRAKTYKA
Po ukończeniu kursu i uzyskaniu prawa jazdy nadszedł czas, aby wyruszyć w drogę. Jako nowy rowerzysta musisz zdobyć jak najwięcej praktyki, ale rób to powoli: najpierw jeździj po cichych, dwupasmowych drogach i ćwicz bezpieczne poruszanie się w ruchu ulicznym, zanim wjedziesz na autostrady i drogi ekspresowe. Im więcej będziesz jeździł, tym lepiej poznasz swój rower, kontrola stanie się pamięcią mięśniową i będziesz czuł się coraz pewniej na wszystkich rodzajach dróg i w różnych warunkach drogowych. Pamiętaj jednak, żeby budować to powoli: stawianie się w stresujących sytuacjach w gęstym ruchu ulicznym lub na szybkich autostradach może odstraszyć Cię od motocykla, więc rób to powoli, doskonal swoje umiejętności i ciesz się jazdą tak bardzo, jak to tylko możliwe.
JAK DŁUGO TRWA NAUKA JAZDY NA MOTOCYKLU?
Nie ma jednej, ostatecznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ każdy uczy się inaczej i w swoim własnym tempie. Niektórzy mogą nauczyć się jeździć na motocyklu w jeden dzień, innym może to zająć kilka dni lub nawet tygodni. Jeśli czujesz, że nauka może trwać dłużej lub potrzebujesz dodatkowych lekcji, to doskonale. Ważne jest, by nie spieszyć się z nauką i nie spieszyć się: musisz uczyć się bezpiecznie i dobrze się przy tym bawić. W końcu uczysz się jeździć na motocyklu dla przyjemności!
Pamiętaj, że uzyskanie prawa jazdy na motocykl nie oznacza, że jesteś już ekspertem. Nawet jeśli zdasz egzamin, wciąż musisz się wiele nauczyć: w trakcie jazdy będziesz musiał zmierzyć się z różnymi warunkami drogowymi, komunikacyjnymi i pogodowymi, więc zawsze zachowaj czujność, jedź defensywnie i bądź czujny. Umiejętności i pewność siebie będą się stopniowo pojawiać wraz z upływem czasu i pokonywaniem kolejnych kilometrów.
GDZIE NAUCZYĆ SIĘ JEŹDZIĆ NA MOTOCYKLU?
Kuszące może być poproszenie przyjaciela lub członka rodziny o nauczenie cię jazdy, ale rzecz w tym, że choć ich intencje są dobre i mogą być doświadczonymi kierowcami, nie są wykwalifikowanymi instruktorami jazdy na motocyklu.
JAK BEZPIECZNIE JEŹDZIĆ NA MOTOCYKLU?
Jazda na motocyklu wiąże się z nieodłącznym ryzykiem, dlatego tak ważne jest, aby nauczyć się jeździć bezpiecznie. Zawsze zakładaj ochraniacze podczas jazdy i weź udział w kursie, aby uczyć się w bezpieczny i kontrolowany sposób. Kiedy już zdobędziesz prawo jazdy i zaczniesz jeździć samodzielnie, pamiętaj, żeby dużo ćwiczyć i nigdy nie próbuj jeździć powyżej swojego poziomu umiejętności ani nadążać za szybszymi kierowcami. Szybkość i umiejętności przyjdą z czasem i praktyką; na razie po prostu spędzaj jak najwięcej czasu w siodle, unikaj jazdy po zmroku lub w ekstremalnych warunkach pogodowych i doskonal swoje umiejętności, aż poczujesz się pewniej na rowerze.