Moto Global Polska Motory KTM odświeża model 790 Adventure

KTM odświeża model 790 Adventure


KTM 790 ADVENTURE

Rozwijająca się na całym świecie sieć produkcyjna firmy KTM sprawiła, że segment turystyczny zyskał najbardziej soczyste „odbicie” w postaci odświeżonego na 2023 rok modelu KTM 790 ADVENTURE: oryginalne połączenie mocy, lekkości prowadzenia i wszechstronności.

O KTM 790 Adventure

W 2018 roku motocykl ustanowił standard połączenia energetyzujących osiągów i możliwości. Zdefiniował sektor podróży motocyklowych wagi średniej i niszę stworzoną przez KTM. Motocykliści mogli jeździć KTM 790 ADVENTURE po asfalcie lub szlaku z pełnym zaangażowaniem i pewnością siebie, wiedząc, że mają do dyspozycji sprzęt i specyfikacje, które pozwolą im poradzić sobie w różnych warunkach i krajobrazach. W 2022 roku nastąpił impuls do zmiany tego idealnego „pierwszego smaku” dla ludzi ciekawych lub żądnych przygód.

KTM 790 ADVENTURE na rok 2023 został zaprojektowany na nowo w Mattighofen w Austrii, ale produkcja zostanie przeprowadzona przez bliskiego i silnego partnera KTM, firmę CFMOTO, w ich pierwszorzędnych zakładach w Chinach, z zachowaniem najwyższych standardów. Proces będzie nadzorowany przez pracowników KTM na miejscu. Transkontynentalna współpraca nie jest pierwszą dla KTM i zapewni, że duch przygody będzie docierał bezpośrednio do najdalszych zakątków świata.

Początkowy dwucylindrowy silnik LC8c KTM 790 ADVENTURE zapadł w pamięć dzięki momentowi obrotowemu i szybkości reakcji oraz niezwykłemu poczuciu bezwładności, jakie zapewniał. W przypadku powrotu motocykla KTM chciał, aby silnik LC8c, który nadal generuje moc 95 KM przy 8000 obr/min i moment obrotowy 88 Nm przy 6500 obr/min, był jeszcze bardziej przyjazny dla użytkownika, a także aby spełniał kryteria normy Euro 5 w zakresie emisji spalin.

KTM 790 ADVENTURE 2023 jest teraz bardziej stabilny przy stałej prędkości i zyskał więcej pewności na zakrętach dzięki zwiększeniu masy obrotowej o 20%; zmiana ta nie wpłynęła na wysoko ocenianą zwinność motocykla. Zmienione korpusy przepustnicy zapewniają czystsze i bardziej wydajne połączenie dzięki lepszemu spalaniu, a czujnik „kontroli stuków” zapewnia wyższy stan zapłonu i lepszą zdolność do radzenia sobie z paliwem niskooktanowym; jest to cecha uspokajająca w przypadku różnych jakości benzyny spotykanych podczas podróży. Przekonfigurowany opcjonalny Quickshifter+ umożliwia szybszą zmianę biegów; wszystko to słychać w najnowszym układzie wydechowym z katalizatorem 2023 i tłumikiem wstępnym. Jest to jedna z największych modyfikacji, dzięki której ta tętniąca życiem generacja KTM 790 ADVENTURE będzie nienagannym wyborem do poruszania się w mieście, wokół niego, a następnie poza jego granicami. Okresy międzyobsługowe wynoszące 15 000 km pozostają niezmienne.

Niezawodność KTM 790 ADVENTURE została zwiększona dzięki zastosowaniu nowego sprzęgła poślizgowego Power Assist z nowymi płytkami ciernymi, a silnik oddycha swobodniej dzięki nowemu airboxowi. Motocykl korzysta również z najnowszego czujnika 6D, znanego jako Inertia Management Unit, który można znaleźć w większych modelach KTM, takich jak KTM 890 ADVENTURE i KTM 1290 SUPER ADVENTURE. To zaawansowane urządzenie informuje system kontroli trakcji motocykla na zakrętach oraz inne aspekty, takie jak ABS, regulacja poślizgu silnika i zarządzanie trybami jazdy. Pod względem funkcji KTM 790 ADVENTURE jest bardzo podobny do swojego większego rodzeństwa: KTM 890 ADVENTURE. Programy ABS automatycznie przełączają się pomiędzy trybami jazdy, co eliminuje potrzebę dodatkowej konfiguracji. KTM zainstalował innowacyjną funkcję „DEMO” w modelu 2023 KTM 790 ADVENTURE; właściciele mogą wypróbować całą gamę opcjonalnych dodatków do jazdy przez pierwsze 1500 km, zanim zdecydują, które ustawienia chcą kupić i zachować.

Wyrafinowane odczucia pochodzą z 43-milimetrowego widelca WP APEX Suspension o skoku 200 mm i takim samym skoku amortyzatora z możliwością regulacji napięcia wstępnego. Konstrukcja ramy CroMo, w której silnik jest wykorzystany jako element naprężony, gwarantuje solidną i sztywną konstrukcję dla osób towarzyszących i przewożących ładunki, a także sprytne umiejscowienie tylnego amortyzatora dla niskiej wysokości siedzenia (840 mm).

20-litrowy zbiornik paliwa i potencjalne zużycie paliwa na poziomie 450 km poszerzają horyzonty nawet najtwardszego jeźdźca przygodowego. Za cały czas spędzony w wygodnym, dwuczęściowym siodle (które można wymienić na pojedyncze lub podgrzewane dzięki asortymentowi PowerParts firmy KTM) KTM 790 ADVENTURE 2023 oferuje jeszcze więcej udogodnień dla żądnych wrażeń podróżników.

KTM 790 ADVENTURE 2023

Zbiornik paliwa jest zgodny z linią motocykla, a nowa przednia maska ustępuje miejsca zintegrowanej owiewce. Część ta nadal umożliwia doskonały kontakt z kierownicą i daje poczucie centralizacji, którym może cieszyć się motocyklista, ale jest bardziej wytrzymała i wzmocniona, aby w razie potrzeby można było dodać uchwyty i inne urządzenia GPS. Nowy, większy i wyższy ekran zapewnia lepszą ochronę przed wiatrem. Światła są w pełni LED-owe, a deska rozdzielcza jest jaśniejsza i lepsza dzięki 5-calowemu wyświetlaczowi TFT reagującemu na oświetlenie otoczenia i wykorzystującemu przeprojektowany system menu z nowymi infografikami dla szybszej i łatwiejszej personalizacji. Synchronizacja z aplikacją KTMConnect pozwoli na jeszcze bardziej korzystne opcje nawigacji i podróży, takie jak profilowanie „dziesięciu najlepszych” połączeń i kontaktów oraz dostosowanie parametrów nawigacji zakręt po zakręcie w trakcie podróży.

Podobnie jak w przypadku poprzednika edycji 2023, gama części KTM PowerParts jest bogata w części do KTM 790 ADVENTURE, które można wykorzystać do ochrony lub estetycznych dodatków. Właściciele nie będą musieli zastanawiać się nad dodatkową ochroną przed uderzeniami i wgnieceniami w przedniej części motocykla, dzięki lekkiej aluminiowej osłonie silnika, montowanej w standardzie. Plastiki (formowane wtryskowo z grafiką dla zwiększenia odporności) również zostały zmienione, aby chronić zbiornik i siedzenie przed niepożądanymi uderzeniami.

Nie zapominaj o charakterystycznym wyglądzie KTM ADVENTURE: KTM 790 ADVENTURE z 2023 roku dostępny jest w dwóch dynamicznych i przyciągających uwagę kolorach, aby zaznaczyć „drugie nadejście”.