Moto Global Polska Akcesoria Pokrowiec na motocykl – czy jest Ci potrzebny?

Pokrowiec na motocykl – czy jest Ci potrzebny?


pokrowiec na motocykl

Każdy, kto posiada motocykl lub chciałby go kiedyś posiadać, rozumie, że motocykl będzie wymagał pewnej podstawowej konserwacji. Dbanie o motocykl oznacza, że będzie on dbał o ciebie.

Wiele osób zastanawia się jednak, czy warto kupić pokrowiec na motocykl. Samochody siedzą w każdych warunkach pogodowych i wydają się radzić sobie dobrze, więc wydaje się, że motocykl można znaleźć również bez pokrowca.

Czy pokrowce motocyklowe są tego warte? Warto byłoby kupić dobrej jakości pokrowiec na motocykl, niezależnie od tego, czy jest on przechowywany w domu, czy na zewnątrz. Pokrowiec na motocykl jest korzystny, ponieważ chroni motocykl przed uszkodzeniem przez wodę, promieniami UV od słońca, kurzem i sprawia, że nie rzuca się on w oczy ewentualnym złodziejom.

Pokrowce motocyklowe mogą być trochę drogie, więc nic dziwnego, że właściciele motocykli zastanawiają się, czy warto je kupić. Ale cena pokrowca na motocykl nie jest porównywalna z ceną szkód wyrządzonych na motocyklu przez jego brak. Ten artykuł wyjaśni, dlaczego warto zaopatrzyć się w pokrowiec na motocykl i co może się stać, jeśli go nie użyjesz.

Dlaczego potrzebujesz pokrowca na motocykl?

Pokrowce motocyklowe są doskonałym akcesorium do posiadania podczas posiadania motocykla i każdy właściciel powinien planować zainwestowanie w dobry. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że posiadanie pokrowca jest dużą częścią podstawowej konserwacji motocykla.

Jednym z największych powodów, dla których warto mieć pokrowiec na motocykl jest ochrona przed wodą i kondensacją. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli motocykl jest trzymany na zewnątrz. To prawda, że większość samochodów radzi sobie świetnie, gdy są pozostawione na zewnątrz przez długi okres czasu, wystawione na działanie żywiołów. Ale podstawowe i istotne części motocykla są wystawione na działanie czynników zewnętrznych i dlatego są znacznie bardziej podatne na uszkodzenia.

Woda jest szczególnie szkodliwa dla motocykla i ma tendencję do znajdowania się w miejscach, w których nie powinna się znaleźć. O ile dobrze jest, gdy motocykl siedzi w czasie sporadycznej burzy lub jest dosiadany w czasie burzy, o tyle ciągłe narażenie go na działanie wody będzie miało trwałe skutki. Woda może dostać się do gaźnika i silnika i rozpocząć proces rdzewienia.

Pokrowiec na motocykl odpycha większość, jeśli nie całą, wodę od zniszczenia motocykla, gdy ten stoi w mokrym miejscu. Pokrowiec pomaga również chronić motocykl podczas mrozów i może pomóc utrzymać kondensację na zewnątrz. Kliknij tutaj, aby zobaczyć mój inny artykuł, który omawia bardziej dogłębnie szkody, jakie woda może wyrządzić motocyklowi.

Z drugiej strony, słońce również nie jest zbyt przyjazne dla motocykli. Promienie UV pochodzące ze słońca mogą uszkodzić wiele elementów motocykla, których naprawa może być kosztowna. Podczas gdy sporadyczna ekspozycja na słońce jest w porządku dla motocykla, nadmierna ilość przebywania na słońcu zacznie zbierać żniwo.

Dobry pokrowiec na motocykl zablokuje te promienie UV. Brak pokrywy podczas gorącego lata spowoduje, że lakier na zbiorniku zacznie się kruszyć, odsłaniając farbę pod spodem. Gdy farba zostanie odsłonięta, zaczyna blaknąć i odbarwiać się.

Gumy i tworzywa sztuczne będą również wpływ bez pokrycia. Promienie UV ze słońca ma tendencję do rozbicia elementów tych części, co oznacza, uchwyty, uszczelki i panele boczne mogą zostać uszkodzone. Zobacz mój inny artykuł tutaj, aby dowiedzieć się więcej o szkodach, jakie słońce może wyrządzić motocyklowi pozostawionemu na słońcu.

Kurz może nie wydawać się, że może spowodować uszkodzenie motocykla, ale z czasem może. Jeśli zgromadzi się wystarczająco dużo kurzu i brudu, woda prawdopodobnie zostanie przez niego wchłonięta i przyspieszy proces rdzewienia. Dlatego właśnie potrzebujesz pokrowca na motocykl, niezależnie od tego, czy jest on przechowywany w środku, czy na zewnątrz, ponieważ kurz i brud są powszechne w obu miejscach.

Wreszcie, pokrowiec na motocykl jest tego wart, ponieważ może pomóc zapobiec potencjalnej kradzieży. Podczas gdy sam pokrowiec nie powstrzyma złodzieja przed kradzieżą motocykla, sprawi, że będzie on niepozorny dla potencjalnych złodziei, którzy są na celowniku. Złodzieje chcą mieć łatwy cel, a konieczność szukania go pod pokrowcem z ryzykiem wykrycia nie jest dla nich najważniejsza.

Kiedy używać pokrowca na motocykl?

Zrozumienie jak używać pokrowca na motocykl będzie miało ogromny wpływ na jego skuteczność. Pokrowiec na motocykl jest warty tego, kiedy jest używany właściwie i używany w odpowiednich momentach.

Istnieją tysiące sposobów przechowywania motocykla, ale wszystko sprowadza się do tego, czy motocykl jest przechowywany wewnątrz (jak garaż, szopa, schowek itp.), czy też jest przechowywany na zewnątrz. Każdy z tych rodzajów przechowywania jest całkowicie wykonalny, a motocykl może trwać równie długo w ten czy inny sposób; kluczem jest robienie tego dobrze.

Motocykl powinien być przykryty za każdym razem, gdy jest przechowywany na zewnątrz. Będzie wystawiony na działanie wszystkich elementów i jest bardziej podatny w porównaniu z przechowywaniem w pomieszczeniach. Ale sporadyczne wystawienie na działanie czynników zewnętrznych powinno być w porządku. Jeśli zostawisz swój motocykl na podjeździe na dzień lub dwa bez pokrowca, nie będzie to miało na niego zbyt dużego wpływu.

Zabieranie motocykla na sprawunki i zostawianie go na parkingu również powinno być w porządku. Niektórzy motocykliści zabierają ze sobą pokrowiec na przejażdżkę, ale niewielki czas, kiedy motocykl jest zaparkowany na otwartej przestrzeni, nie powinien być powodem do niepokoju.

Jeśli przechowujesz swój motocykl w domu, nadal będziesz musiał używać pokrowca. Jak już wcześniej stwierdzono, pokrowiec na motocykl może zapobiec przedostawaniu się na niego kurzu i brudu. A przy odpowiednim pokrowcu, będzie on odpychał kondensację od budowania się pod nim.

Ponadto, warto zastosować pokrowiec na motocykl przechowywany w domu, aby zapobiec ewentualnym zadrapaniom. Najczęstszym miejscem przechowywania motocykla jest garaż. Większość właścicieli prawdopodobnie wykonuje inne czynności w garażu, co stwarza potencjalne ryzyko uszkodzenia motocykla, a pokrowiec może pomóc zapobiec niektórym z tych uszkodzeń.

Jakie są najlepsze rodzaje pokrowców?

Kiedy szukasz odpowiedniego pokrowca na motocykl, jest kilka rzeczy na temat pokrowca, na które będziesz chciał zwrócić uwagę. Prawdopodobnie najlepiej jest nie dostać najtańszego pokrowca tam. Zapewni on pewną ochronę, ale prawdopodobnie będziesz musiał go wymienić w ciągu roku. Zaoszczędzisz pieniądze inwestując w wysokiej jakości pokrowiec, który będzie trwał długo i zapewni pokrycie, którego potrzebuje twój motocykl.

jaki pokrowiec na motocykl

Po pierwsze, będziesz chciał poszukać pokrowca, który jest wodoodporny. Zauważ, że wodoodporny różni się od wodoodpornego. Wodoodporne pokrowce motocyklowe doskonale radzą sobie z odpychaniem wody, ale mają tendencję do zatrzymywania pod sobą kondensacji. Wodoodporny pokrowiec będzie odpychał większość wody i nie będzie zatrzymywał kondensacji.

Następnie należy poszukać pokrowca na motocykl, który jest odporny na promienie UV. Odporność na promienie UV nie oznacza, że Twój motocykl nie będzie się nagrzewał pod pokrowcem, ale będzie blokował szkodliwe promienie słoneczne, które niszczą gumę i plastik, a także farbę na zbiorniku.

Istnieje wiele różnych materiałów, z których wykonane są pokrowce motocyklowe. Jeśli przechowujesz swój motocykl w domu, warto byłoby zaopatrzyć się w pokrowiec wykonany z bawełny lub mieszanki bawełny z poliamidami. Tego typu pokrowce nie są wodoodporne, co oczywiście nie jest potrzebne w pomieszczeniach, ale zapewniają ochronę przed kurzem i brudem, a jednocześnie sprawiają, że pokrowiec jest oddychający, więc kondensacja nie zostaje uwięziona pod nim. Zobacz mój inny artykuł tutaj, który omawia pokrowiec na motocykl, który polecam.

Upewnij się, że masz odpowiedni rozmiar pokrowca dla swojego motocykla. Zbyt duży lub zbyt mały pokrowiec może spowodować uszkodzenia motocykla i zniweczyć cel posiadania pokrowca w pierwszej kolejności. Przed zakupem sprawdź, jakiego rozmiaru pokrowca potrzebuje Twój motocykl.

Regularne używanie pokrowca na motocykl oznacza konieczność częstego czyszczenia motocykla. Nie zostawiaj go zakurzonego lub brudnego, ponieważ może to oznaczać zarysowania za każdym razem, gdy założysz pokrowiec. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli zostawiasz motocykl na zewnątrz w wietrzny dzień; ciągły ruch pokrowca może spowodować zadrapania od brudu, jeśli motocykl nie jest regularnie płukany/czyszczony.