Moto Global Polska Quady Quad z homologacją – wyjaśnienie

Quad z homologacją – wyjaśnienie


Quad z homologacją - wyjaśnienie

Jak wszystkie pojazdy mechaniczne i quady muszą uzyskać homologację, zanim zostaną dopuszczone do poruszania się po drogach publicznych. Do dróg publicznych zalicza się wszystkie drogi użytkowe (utwardzone, asfaltowe, terenowe pasy zieleni itp.), o ile nie znajdują się one na gruntach prywatnych. Kryteria homologacji zależą od przeznaczenia pojazdu oraz jego właściwości technicznych i możliwości. Homologacja na użytkowanie na drogach publicznych (utwardzonych lub nie) jest bardziej restrykcyjna niż homologacja na użytkowanie wyłącznie na terenie prywatnym.

Po co homologacja na quada?

Certyfikacja jest obowiązkowa ze względu na normy bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Jazda niezatwierdzonym quadem naraża kierowcę na szereg kar, które mogą obejmować wysoką grzywnę lub konfiskatę pojazdu. Zadaniem producentów i dealerów jest zaoferowanie Ci modeli spełniających obowiązujące normy i pokierowanie Cię do pojazdu z homologacją odpowiadającą Twoim potrzebom.

Brytyjskie i europejskie normy homologacyjne

Podsumowując, normy europejskie klasyfikują quady i pojazdy typu side-by-side według różnych kryteriów. Pod uwagę branych jest wiele zmiennych, w tym waga, prędkość, moc, hałas, liczba pasażerów, rodzaj siedzeń i opcje pasów bezpieczeństwa, obecność wyposażenia bezpieczeństwa, takiego jak lusterka, wskaźniki i światła itp.

Jakie są rodzaje homologacji?

Dla wielu pojazdów terenowych dostępny jest szereg homologacji odpowiadających konkretnym potrzebom i wymaganiom, w zależności od sposobu użytkowania i tego, czy pojazd musi wyjechać na drogę, czy nie.

Należą do nich następujące:

  • Homologacja wg dyrektywy maszynowej (MD)
  • Homologacja UE
  • Homologacja ciągnika
  • Homologacja L7e
homologacja quady

Jaka homologacja jest właściwa dla mojego pojazdu terenowego?

Twój sposób użytkowania określa Twoje potrzeby, jednakże producent zadba już o ich homologację zgodnie z wymogami użytkowania. Zasadniczo, jeśli wybierzesz rolniczy samochód terenowy, oferowany typ homologacji będzie właściwy dla zastosowań rolniczych, takich jak ciągnięcie ciężkich przyczep. Podobnie, jeśli kupisz model odpowiedni do użytku rekreacyjnego, takiego jak green laning, pojazd prawdopodobnie będzie już posiadał odpowiednie wyposażenie umożliwiające tę działalność, takie jak sprzęt bezpieczeństwa, akcesoria sygnalizacyjne itp.

Gdzie tanio kupić quada? USA idealnym rynkiem

Quady z USA można kupić o wiele taniej niż w Polsce. Wystarczy wejść na portal Bid.Cars i wybrać interesujący Cię pojazd. Można tutaj licytować ATV z USA, aukcje quadów są zaczytywane z IAAI i Copart. Po wygraniu licytacji za pośrednictwem tego portalu -> firma Bid.Cars sprowadzi quada pod dom.